Resurse materiale

Scoala Gimnaziala Speciala „Sf.Mina” funcționeaza în trei corpuri de clădire modernizate prin grija ordonatorului principal de credite, Consiliul Judetean Dolj. Prin grija celor care au fost la conducerea acestei instituții, aceasta și-a modernizat permanent baza materială în acest moment dispunând de :

• 21 de sali de clasa;
  • 2 sali pentru gradinita;
  • 1 cabinet de kinetoterapie;
  • 7 cabinete de T.T.L.

Biblioteca

– numara 800 de volume intr-un spatiu amenajat

Baza sportiva

Baza spotiva este compusa din :

– sala de sport dotata corespunzator.

Alte spatii

• Cantina;
  • Internat cu capacitatea de 75 locuri renovat si dotat cu mobilier.
  • Cabinet medical si izolator
  • Spalatorie
  • Magazie
  • Spatii pt personalul administrativ

Spaţiul este corespunzător pentru desfăşurarea în condiţii normale a procesului de învăţământ şi cu mari perspective de reabilitare şi extindere

Elevii învaţă în două schimburi, programul lor derulându-se în două etape: dimineaţa, program instructiv-educativ, iar după-amiaza, program educaţional-terapeutic, iar activitatea in internat este dupa orele de curs.

Şcoala este prevăzută cu apă curentă, canalizare, încălzire centrală, iluminat natural şi artificial.